U podvodních kamer mu vadila robustnost a výdrž na baterii

Vyvinuli jste produkt a teď ho potřebujete začít vyrábět? Umíte si představit projekty, které by mohly být podpořené z dotačního programu Inovace? Zde je jeden z nich.

Rád se potápí

Podnik vyrábějící potápěčské svítilny a kamery se dlouhodobě zabývá materiálovým výzkumem, přičemž největší pozornost věnuje nanokompozitům. Majitel společnosti se potápí a rád své výpravy zaznamenává. Zjistil, že mu u podvodních kamer vadí robustnost a výdrž na baterii. Také ho zajímalo, jak zlepšit vlastnosti objektivu, aby se na něm nevytvářely kapky a usazeniny. Proto ve své firmě nechal vyvinout podvodní kameru, která lépe poslouží i ostatním potápěčům, kteří potřebují natáčet ve ztížených fyzikálních podmínkách. Klienta zajímalo, zda mu s uvedením do ostré výroby pomůže dotace. Pro jeho záměr byl relevantní program InovaceVyšla mu žádost o dotaci?

O jak vysokou dotaci se ucházel?

K zavedení výroby nového produktu potřeboval vytvořit 2 nová pracovní místa. Díky novým zaměstnancům a novým strojům mohl uvést do ostré výroby produkt vzešlý z vlastního výzkumu, čímž by rozšířil své podnikatelské portfolio. Celkové výdaje projektu byly 4 156 000 Kč, přičemž způsobilé výdaje představovaly 3 600 000 Kč. Protože se jedná o malý podnik, klient žádal o 45% dotaci, tj. o 1 620 000 Kč.

Splnil kritérium inovačního řádu?

programu Inovace jsou podporovány inovace od 5. řádu výše. Jak na tom byl klientův produkt? U jeho inovace šlo o vyšší odolnost, poloviční hmotnost oproti jiným podvodním kamerám, o nižší spotřebu energie a ještě vyšší výdrž na baterii. Tímto klientův produkt spadal do 6. řádu inovace. Ten je charakteristický tím, že se jedná o nový druh produktu se změnou základních funkcí, ale při uplatnění původních principů fungování. Při 6. řádu jde o uplatnění nových konstrukčních a projekčních koncepcí u výrobku a výroby.

Jaké vybavení potřeboval nakoupit?

K tomu, aby šel produkt do ostré výroby, bylo potřeba pořídit nové stroje. Jmenovitě šlo o 2 frézovací CNC stroje, soustruh, brusku na plocho, tig AC/DC svářečku s chlazením, nástroje a držáky nástrojů, zařízení na dělení materiálu a manipulační techniku.

Čeho podnik docílil? Získal dotaci?

Žadatel díky novým strojům a 2 novým zaměstnancům snížil náklady za subdodávky o 50 %. Dále snížil dobu výroby produktu o 66 %. Pro následující roky očekává navýšení tržeb o 15 %. A hlavně, navýší podíl tržeb z nových a inovovaných produktů ze současných 35 % na 70 %.

Potápíte se? Možná se Vám dostane do ruky kamera, na kterou podnik úspěšně načerpal dotaci.

3 KROKY, jak se stát úspěšným žadatelem v programu Inovace

KROK 1: Je Váš podnik oprávněným žadatelem?

 • Máte za sebou 2 účetní období?
 • Máte dostatečné finanční zdraví?
 • Jaký jste podnik podle definice Evropské komise? Malý, střední, velký?

KROK 2: Splňuje Váš projekt kritéria dotace?

 • Můžete u daného projektu doložit dokončení výzkumu? V programu Inovace lze žádat i na podporu inovace, kterou jste sami nevyvinuli, ale licencujete si ji (i v tomto případě musíte doložit ukončení výzkumu).
 • Spadá Váš produkt minimálně do inovace 5. řádu? Pokud si nejste jistí řádem, pomůžeme Vám se zorientovat.
 • Splňuje projekt podmínku minimální výše dotace 1 mil. Kč?
 • Máte správně strukturované výdaje projektu? Chcete např. koupit nemovitost? Uznatelné náklady jsou maximálně do výše 20 % všech způsobilých výdajů.

KROK 3: Jak zvýším svou šanci na úspěch?

To, jestli získáte dotaci, závisí na počtu bodů, které Vaše žádost posbírá u jednotlivých hodnotících kritériích. Pokud se zaměříte na následující kritéria, můžete získat vyšší bodové ohodnocení:

 • Hodnotí se účelnost a efektivnost nákladů.
 • Čím vyšší inovační řád produktu, tím víc bodů získáte.
 • Dále se hodnotí stupeň novosti: nový ve světě, v EU, V4, ČR či v rámci Vašeho podniku? Klient splňoval „nový ve světě“.
 • Na výzkumu a vývoji produktu jste spolupracovali s veřejnými institucemi (VŠ, výzkumné ústavy), anebo s další firmou? Jde o krátkodobou či dlouhodobou spolupráci?

Zvládnete vypracovat úspěšnou žádost sami?

Nebo se raději poradíte s odborníky, pro které jsou dotace denním chlebem? S námi se zorientujete.

VOLEJTE 800 151 111

Chcete dotaci? Napište nám, anebo zavolejte na 800 151 111